Ałtaj – Dzikie Serce Azji i Jaworki – Perła Pienin. Co łączy te regiony?

W południowej Rosji, przy granicy z Kazachstanem, rozciąga się Kraj Ałtajski. W 1998 roku pasmo Ałtaj zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, a w 2009 roku na listę rezerwatów biosfery. W tym miejscu przyroda zapiera dech w płucach, również historia ludzkiej egzystencji robi ogromne wrażenie. Po całym regionie rozsiane są oznaki bytowania dawnych cywilizacji, takie jak stare grobowce, tzw. kurhany, które nadal skrywają wiele sekretów i tajemnic. W wielu miejscach znajdują się również skalne ryciny z różnych epok. Kto z nas nie marzy o wypoczynku w takim miejscu? Wysokie ceny biletów lotniczych jednak odstraszają turystów chcących odwiedzić ten region.

Jeżeli nie Ałtaj, to zapraszamy w Pieniny! Jaworki to niewielka, ale bardzo urokliwa, wieś w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położona w Pieninach przy granicy ze Słowacją otoczona górami, poprzecinana potokami, jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Z dala od zgiełku miasta, wypoczynek w otoczeniu zieleni, poranna kawa z widokiem na góry…
Tak na Ałtaju, jak i w Jaworkach jest wiele szlaków turystycznych. Można odpocząć, kontemplując na łonie dziewiczej przyrody, ucieszyć oko swobodnie pasącymi się zwierzętami lub samemu wsiąść na konia, aby wspiąć się w góry.

Na Ałtaju leczą szamani, w Pieninach dochodzi do uzdrowień w Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej. Litmanowa – wieś położona na Słowacji sąsiadująca z Jaworkami. To tu dochodzi do uzdrowień i odnowy duchowej, z Jaworek rozpoczyna się szlak pątniczy. Każda choroba jest skutkiem jakiegoś grzechu – orędzie przekazane przez Matkę Boską Litmanowską. Na Ałtaju funkcjonuje instytucja szamana, która jest szczególnie wyrazista, pełni rolę lokalnego kapłana. Co pewien czas w różnych miejscach Republiki Ałtaj odbywają się konferencje poświęcone zagadnieniom szamanizmu. Dla Mircei Eliadego szamanizm stanowił najpierwotniejszą formę religii, która w najczystszej postaci miała zachować się na Syberii. Dla bolszewików był to zabobon, który należało wykarczować sierpem i młotem. Dla szamanów u stóp Biełuchy – na południowym skraju Republiki Ałtaju – była to oś życia, esencja istnienia. Ałtaj – Dzikie Serce Azji jest najbardziej zróżnicowanym regionem górskim Syberii. Ujrzysz tam nie tylko zaśnieżone lodowce czy też typową syberyjską tajgę, ale również brzozowe gaje, lasy, pastwiska i głębokie zielone doliny, na dnie których wiją się dzikie, rwące rzeki idealne do uprawiania raftingu. Częścią Ałtaju są też stepy i nietypowe formy geologiczne, takie jak skalne grzyby, czerwone skały czy też głębokie kaniony i wąskie szczeliny.

Widoki jak z bajki, prawda? Podobnie jest w Jaworkach – drewniane domki w otoczeniu gór i potoków. Czerwone i białe skały rano budzą gości niczym kogut z indykiem. Wśród lokalnych ałtajskich ciekawostek jest kamień szamański. W Jaworkach mamy Kamienne Kręgi. Zapraszamy do wirtualnej wycieczki. Zobaczcie spot przedstawiający Jaworki z lotu ptaka. Widoki zapierające dech w piersi i uczucie niesamowitej wolności. Więcej informacji na stronie www.jaworki24.pl. Zobaczcie sami, a najlepiej odwiedźcie sami.