Ambasador Chin: Po rezygnacji z Huawei koszt usług telekomunikacyjnych w Polsce może wzrosnąć ponad dwukrotnie

W czasie konferencji prasowej 5 listopada w Warszawie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Mediów, padały pytania do ambasadora Liu Guangyuan o zakres współpracy gospodarczej i naukowej oraz zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju.

Odsyłamy do interesującego artykułu który ukazał się w Pulsie Biznesu.

Puls Biznesu: Ambasador Chin: gospodarka Polski może stracić 8,5 mld EUR z powodu rezygnacji z Huawei

Po ewentualnej rezygnacji z Huawei koszt usług telekomunikacyjnych w Polsce może wzrosnąć ponad dwukrotnie, powiedział Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce w rozmowie z chińskim dziennikiem Global Times.

Liu powiedział, że zatrudniające w Polsce ponad 900 osób Huawei Technologies to najlepszy przykład wzajemnych relacji Chin i Polski.

– Ponieważ chińska spółka zajmuje wiodącą pozycję w sektorze 5G, zarówno dzięki przewadze technologicznej, jak i kosztowej, jest najlepszym partnerem dla europejskich krajów we wchodzeniu w erę 5G – powiedział ambasador Chin.

Według Liu, rezygnacja z Huawei przyniesie 8,5 mld EUR strat gospodarce Polski.

– Proces budowy sieci 5G zostanie opóźniony o dwa do trzech lat – stwierdził ambasador Chin.

Odnosząc się do zgłaszanych obaw o bezpieczeństwo sieci budowanej w oparciu o sprzęt chińskiej spółki, Liu podkreślił, że „jest to kwestia techniczna, a nie polityczna”.

– Dyskusja dotycząca bezpieczeństwa sieci powinna opierać się na faktach. Przez ponad 15 minionych lat działalności Huawei w Polsce nigdy nie doszło do incydentu dotyczącego naruszenia bezpieczeństwa – powiedział.

W styczniu zatrzymano w Polsce pod zarzutem szpiegostwa obywatela Chin, byłego dyrektora polskiego oddziału Huawei, oraz Polaka, byłego funkcjonariusza  służb specjalnych. Niedługo po tym Reuters informował, powołując się na anonimowe źródła, że rząd Polski rozważa wykluczenie Huawei z budowy sieci 5G.

Najgłośniejszymi oponentami korzystania ze sprzętu chińskiej spółki są USA. Na początku marca amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo mówił, że świat powinien „mieć szeroko otwarte oczy” na zagrożenie wynikające z wykorzystywania chińskich technologii. Zapytany w Manilii o plan wykorzystania przez Filipiny technologii Huawei przy budowie sieci telefonii komórkowej 5G podkreślił, że „amerykańskie firmy mogą nie być stanie działać w pewnym otoczeniu jeśli będzie to związane z kontaktem z technologią Huawei”.

Podpis: Marek Druś, globaltimes.cn

Źródło: https://www.pb.pl/ambasador-chin-gospodarka-polski-moze-stracic-85-mld-eur-z-powodu-rezygnacji-z-huawei-955484