Strategia WHO wobec medycyny tradycyjnej – Czy zawód „zielarz-fitoterapeuta” powinien zostać zlikwidowany?

Medycyna naturalna jest ważnym elementem leczenia. Jak wynika z raportu WHO lekarze, którzy stosują ten rodzaj terapii w swej praktyce leczą skuteczniej. Wystąpienie Pani doktor Palomy Cuchi dyrektora biura polskiego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Polskiego Zielarstwa.

Obserwacja działań środowisk forsujących ustawowy zapis fitoterapia dla lekarzy wskazuje, że władze tych organizacji forsują interesy wąskiej grupy lekarzy, czyniąc to kosztem szerokich rzesz specjalistów znających się na fitoterapii – stwierdza Aneta Szewczyk prezes fundacji Wspierania Inicjatyw Społecznych „Logos”: Szykuje się egoistyczny interes korporacji nad interes publiczny uważam, że sytuacja, w której korporacje dążą do administracyjnego i ustawowego ograniczenia do zawodu jest bardzo złym zjawiskiem.

Materiał z posiedzenia –Strategia WHO wobec medycyny tradycyjnej: https://www.facebook.com/100068963952682/videos/2512295692148752/

Zawód „zielarz-fitoterapeuta” powinien zostać zlikwidwowany? 

Organizacje naukowe zrzeszające między innymi farmaceutów i lekarzy zaapelowały do Ministra Edukacji i Nauki o likwidację zawodu „zielarz-fitoterapeuta”. W ocenie ekspertów jego funkcjonowanie jest „nie do przyjęcia”, a połączenie dwóch członków „zielarz” i „fitoterapeuta” nie ma żadnego uzasadnienia.

Wskazują jednocześnie, że fitoterapia jest działem terapii medycznej, metodą racjonalną, opartą na naukowych dowodach, stanowiącą część medycyny konwencjonalnej. Jej stosowanie jest możliwe tylko przez uprawnione zawody medyczne i nie jest metodą alternatywną czy komplementarną.

To jest najnowsza Inicjatywa

Na Rzecz Polskiego Zielarstwa.

Należy podjąć zdecydowane działania, w celu wprowadzenia zmiany na liście istniejących zawodów i usunięcia zawodu „zielarz-fitoterapeuta”. Natomiast bardzo pożądane jest utworzenie zawodu „zielarz” z właściwymi dla tego zawodu kompetencjami, utrzymując, że edukacja w zawodzie zielarz powinna być tak zaprogramowana, aby umiejętności zielarza były wystarczające do poradnictwa związanego ze sprzedażą ziół i preparatów roślinnych w sklepach zielarskich – czytamy w apelu. Jego autorzy podkreślają też, że tylko osoby z wyższym wykształceniem medycznym, zawodowo do tego uprawnione (a więc lekarze i farmaceuci) mogą prowadzić fitoterapię.

Źródło: https://mgr.farm/aktualnosci/zawod-zielarz-fitoterapeuta-powinien-zostac-zlikwidowany-apel-naukowcow/?fbclid=IwAR05fdYDZkzJ7sHGgmkAPeBBNF62kOF-7cat7xNN7RKuVgQmsd-265PUPBo

W Obronie Zawodu Zielarz-Fitoterapeuta 

Fragment petcji wystosowaniej przez  Zespół Instytutu Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych oraz Polską Izbę Zielarzy-Fitoterapeutów i Naturopatów.

W związku ze wspólnym apelem Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN, Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego i Polskiej Rady Leku Roślinnego, dotyczącego zmian na liście zawodów

stanowczo sprzeciwiamy się planom usunięcia zawodu zielarz-fitoterapeuta oraz próbom ograniczenia edukacji zielarskiej i dostępu do naturalnych metod ochrony zdrowia.

Petycja na stronie:https://www.petycjeonline.com/zielarz

 

Leczenie poprzez jedzenie

Natura zawsze była najlepszym lekarzem. Róbmy to, co potrafimy najlepiej, łączmy się w celu przekazywania informacji adeptom ziołolecznictwa — apeluje Aneta Szewczyk i dodaje: Fitoterapia może pomóc uzdrowić nasze ciało, umysł i duszę.

Aby dobrze się czuć i świetnie wyglądać, trzeba zdrowo jeść i pić. Rzadko jednak wiemy, czym właściwie jest zdrowe odżywianie. Kurs zielarstwa i fitoterapii, połączony z wysoko wibracyjną dziką kuchnią opartą również o dziko rosnące rośliny jadalne. To praktyczna nauka dietetyki, dania przygotowywane wg 5 przemian filozofii dietetyki tradycyjnej medycyny chińskiej.

Uszkodzone pole energetyczne człowieka możemy naprawić spożywając rośliny o wysokim potencjale wibracyjnym, co jest celem ziołolecznictwa i dzikiej kuchni. Podstawą jest, aby rośliny nie utraciły swojego potencjału i wysokich wibracji — co jest podstawą prowadzonych szkoleń przez nasze zielarki.
Uczestnicy kursu dowiedzą się jak bezpiecznie stosować zioła, jak samodzielnie dokonywać wyboru roślin w celach prozdrowotnych, kosmetycznych i leczniczych.

Od dawna wiadomo, że zdrowe jedzenie jest potężnym lekarstwem, dostarczającym organizmowi zarówno energii, jak i informacji. – Fitoterapia to nie tylko leczenie ziołami.
W rzeczywistości fitoterapia to holistyczne podejście, korzystanie z leczniczej mocy jedzenia, w odpowiednich połączeniach.
Długoterminowe spożywanie toksycznych przetworzonych produktów powoduje zahamowanie przepływów energii i prowadzi do choroby. Dziko rosnące rośliny wspomagają leczenie i regenerację organizmu.