Chińskie wojsko będzie bronić pokoju na świecie

– Chiny pozostaną na ścieżce pokojowego rozwoju, ale nikt nie powstrzyma ich marszu naprzód – oświadczył chiński przywódca Xi Jinping w przemówieniu z okazji 70-lecia proklamowania komunistycznej ChRL. W Pekinie odbyła się wielka parada wojskowa.

Według chińskich mediów w paradzie z okazji 70-lecia Chińskiej Republiki Ludowej wzięło udział 15 tysięcy żołnierzy i marynarzy, 160 samolotów oraz ponad 500 czołgów i innych rodzajów broni. – Chińskie wojsko powinno stanowczo bronić suwerenności, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych kraju oraz  pokój chronić na świecie – powiedział Xi w wystąpieniu transmitowanym w telewizji.

W stosunkowo krótkim przemówieniu, pełnym odwołań do osiągnięć kraju, chiński prezydent zapowiedział, że za kilka lat będą największym, najbardziej rozwiniętym krajem. – Żadna siła nie może nigdy zaburzyć statusu Chin, ani powstrzymać Chińczyków i narodu chińskiego przed marszem naprzód – dodał przywódca, ubrany w szary mundur w stylu przewodniczącego Mao Zedonga, który proklamował ChRL 1 października 1949 roku.

Parada z okazji 70-lecia proklamowania komunistycznej ChRL

Po przejściu parady wojskowej ruszył uroczysty pochód cywilny, w którym uczestniczyli m.in. uczniowie i studenci, wzorowi robotnicy, przedstawiciele mniejszości etnicznych, regionów i prowincji. Poszczególne grupy niosły rekwizyty przypominające o osiągnięciach i doktrynach politycznych poprzednich przywódców komunistycznych Chin. Pojawiła się wśród nich ukuta przez Deng Xiaopinga zasada „jeden kraj, dwa systemy”, zgodnie z którą Pekin zarządza byłymi europejskimi koloniami: Hongkongiem i Makau.

Po zakończeniu pochodu wypuszczono 70 tys. gołębi, co ma symbolizować pokój.

Ocenia się, że na trybunach mogło oklaskiwać paradę dumy i potęgi Chin ponad 100 tysięcy ludzi. Zbiórki uczestników parady zaczynały się we wczesnych godzinach rannych.

Parada z okazji 70-lecia proklamowania komunistycznej ChRL

Trybuny dla dziennikarzy ustawione były tuż przy głównej alei. Obecnych było kilka tysięcy dziennikarzy zagranicznych z ponad 50 krajów, wśród nich niżej podpisany.

Marek Traczyk

Parada z okazji 70-lecia proklamowania komunistycznej ChRL
(foto: Agencja Informacyjna Xinhua – news.cn)