Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie szczepionkami: Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych biskup Józef Wróbel napisał w stanowisku, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny. Zaznaczył, że mogą jednak z nich korzystać wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi.
Jak zaznaczył biskup, w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA, które nie budzą poważnych przeciwwskazań etycznych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. „Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny” – napisał i dodał, że „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”.

Biskup Józef Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. „Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – zaznaczył w dokumencie. Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

Całość na: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26979212,kprm-zareagowal-na-komunikat-episkopatu-ws-szczepien-zaszczepionych.html#s=BoxOpImg1