Poseł Berkowicz: „Korepetycje dla policji”, legalność obostrzeń – Poradnik dla policji

Lider Konfederacji oraz Poseł na Sejm RP, Konrad Berkowicz w ramach akcji „Korepetycje dla policji”. Wręczył  poradnik dla policjantów dotyczący legalności obostrzeń.

Sądy już wielokrotnie, w swoich wyrokach, orzekały że wiele z obostrzeń jest nielegalnych. Instytucje, organy administracji publicznej, często tłumaczą się, tak jak i jeden z sanepidów w którym przeprowadziłem interwencje poselską, że oni nie wnikają czy obostrzenia są legalne czy nie, oni tylko wykonują rozporządzenia – stwierdził Berkowicz. Chciałbym przypomnieć, że zgodnie z artykułem siódmym konstytucji, organy administracji publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Jeżeli natomiast organy te działają bez podstaw prawnych to łamią ten artykuł. Dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik dla policji. Poradnik ten, opracowany przez zespół prawników, jasno mówi które obostrzenia są legalne a które nie, i dlaczego.

Jakie są podstawowe tezy tego dokumentu? Po pierwsze zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jest nielegalny. Przede wszystkim jest niezgodny z artykułem 22 konstytucji. Po drugie, dopuszczenie konkretnych działalności gospodarczych do funkcjonowania i jednoczesne zakazywanie innych działalności gospodarczych jest niezgodne z artykułem 31 konstytucji. Po trzecie, kary administracyjne nakładane na podstawie tak zwanych notatek policyjnych są nielegalne. Notatki policyjne  nie są pismem urzędowym, co więcej Policja ma prawo przetwarzać dane osobowe jedynie w celu realizowania własnych obowiązków ustawowych. Te, i inne przykłady są zawarte właśnie w naszym poradniku dla policjantów – zakończył Berkowicz.

Poradnik dla policji