Forum Ekonomiczne w Krynicy, czyli „Mini-Davos” Europy Środkowo-Wschodniej. Piotr Doll odebrał tytuł Człowieka Roku 2018

Od 1992 roku w pierwszej połowie września Krynica-Zdrój jest gospodarzem międzynarodowego spotkania przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu. Na pierwsze forum przyjechało około 100 osób, w tym roku – aż pięć tysięcy.

Uczestnicy tegorocznego forum wzięli udział w niemal 250 panelach, dyskusjach i spotkaniach. Forum przyciąga przedstawicieli mediów z całego świata. Relacje z debat można znaleźć w międzynarodowych agencjach prasowych.

Premier Litwy Saulius Skvernelis został Człowiekiem Roku. Nagrodę odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego. Firmą roku 2017 został Polski Fundusz Rozwoju, Organizacją Pozarządową roku Polska Akcja Humanitarna, a Krzysztof Penderecki został uhonorowany nagrodą „Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza”.

Gości forum powitali marszałek województwa małopolskiego, Jacek Krupa oraz burmistrz Krynicy-Zdrój, Dariusz Reśko. – Od 27 lat Krynica staje się światowym centrum rozważań ekonomicznych. Przeszliśmy długą drogę, od małego wydarzenia do takiego, na które przyjeżdżają przedstawiciele z ponad dwudziestu państw świata, z Europy, USA czy Azji – mówił burmistrz Reśko.

Forum Ekonomiczne w Krynicy daje możliwość uczestnictwa w ważnych i kształcących debatach. Warto wspomnieć, że paneliści dyskutowali na temat rosnącej liczby wyjeżdżających młodych ludzi za granicę, m.in. obywateli Polski i Bułgarii. Poruszono problem brexitu. Wszyscy dyskutujący jednoznacznie stwierdzili, że Wielka Brytania popełniła ogromny błąd, odłączając się od Unii Europejskiej. – Unia stoi na zakręcie i jest to moment, by pomyśleć nie tylko nad sukcesami, ale również i błędami, z jakich powinniśmy wyciągnąć konsekwencje – podsumował marszałek Senatu RP. Stanisław Karczewski zapowiedział także przedłożenie projektu ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy i dający jedno miejsce i wybór dla senatora z zagranicy –„ senatora polonijnego”.

Międzynarodowe Forum gościło nie tylko polityków na najwyższym szczeblu, ale również lokalnych samorządowców. Jednym z nich był Piotr Doll, radny z gminy Mszana Dolna, laureat ubiegłorocznej nagrody „Pro Publico Bono”. Radny wyróżniony został za bezinteresowność, konsekwencję i upór w walce na rzecz wolności i niezależności mediów lokalnych. Doceniono także jego działalność wspierającą dostęp mieszkańców do obiektywnych informacji z regionu. Piotr Doll odważnie wyraża swoje poglądy wobec niektórych działań samorządowców, stoi po stronie mieszkańców i wolnych mediów.

W tym roku na Forum Ekonomicznym odebrał tytuł Człowieka Roku 2018 redakcji „Wieści prosto z Gór”. W laudacji można było usłyszeć wzruszające słowa: „Za wzorową i honorową postawę obywatelską w walce z bezprawiem w lokalnych strukturach samorządowych. Podejmowane działania zapewniają transparentność działań lokalnej władzy oraz pozytywnie wpływają na rozwój demokracji w gminie Mszana Dolna. Autorytet, wypływający z niezwykłej uczciwości, realnych obietnic, postawy moralnej oraz samodyscypliny”.