Solidarni z Wuhan: Nie możemy być obojętni

Ambasador Liu Guangyuan przytoczył polskie przysłowie „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Podziękował za wszelkie formy współczucia, solidarności, wsparcia i pomocy. A także za wysiłek mediów w spokojnym, rzetelnym informowaniu o przebiegu epidemii. „Im sytuacja staje się poważniejsza, tym cenniejsza jest prawda” – zacytował słowa Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce.

Jedną z form pomocy będzie koncert charytatywny „Solidarni z Wuhan” organizowany z inicjatywy warszawskiego samorządu gospodarczy z udziałem kilkudziesięciu izb i organizacji gospodarczych oraz mediów.

Koncert „Solidarni z Wuhan” odbędzie się w czwartek 27 lutego w sali Filharmonii w Warszawie w godzinach wieczornych.

 

Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce

Chiny znajdują się w epicentrum walki z epidemią. Ludzie łączą się w budowie wielkiego muru zdrowia i życia, rząd nie szczędzi wysiłków, by chronić międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowia publicznego – powiedział Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce.

Podczas konferencji prasowej ambasador przytoczył opinię wielu chińskich i zagranicznych ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych: epidemia koronawirusa w Chinach powinna osiągnąć szczyt od połowy do końca lutego. Będzie to równocześnie punkt zwrotny w walce z rozprzestrzenianiem się tego wirusa. – Z niecierpliwością czekamy na nadejście tego dnia –powiedział ambasador.

Zaraza w liczbach

W minioną niedzielę (9 lutego) z powodu zakażenia wirusem zmarła rekordowa liczba 97 pacjentów – najwięcej w ciągu jednego dnia od początku epidemii. Ogółem koronawirus z Wuhan zabił już co najmniej 910 osób. Jedyna ofiara poza granicami Chin zmarła na Filipinach.

W Chinach, głównie w prowincji Hubei ze stolicą w Wuhan, zarażonych zostało około 40260 osób, wyleczono prawie 3400. Poza Chinami potwierdzono 307 przypadków zarażenia wirusem, co stanowi mniej niż 1 procent wszystkich zachorowań. To pokazuje jaki ogromny ciężar działań spoczywa na Państwie Środka. Ich symbolem jest wybudowanie i oddanie do użytku w ciągu zaledwie 10 dni dwóch polowych szpitali.

Na szczęście od 4 lutego spada liczba nowych przypadków zachorowań. Ambasador wyraził nadzieję, że niedługo Chiny pokonają epidemię. Dodał też, że w tej chwili znajdujemy się w kluczowym punkcie rozwoju epidemii i konieczne jest prowadzenie zdecydowanej z nią walki. – Strona chińska będzie dokładać wysiłków, by zwalczyć epidemię. Mam nadzieję, że ten dzień w najbliższym czasie nadejdzie – dodał.

Mur zdrowia i życia

Liu Guangyuan zapewnił, że nowe przypadki zachorowań diagnozowane są w Chinach coraz szybciej. Najwięcej (73 proc.) pochodzi z prowincji Hubei i to ten region jest najbardziej dotknięty epidemią. Nieustannie płyną tam dostawy medykamentów i sprzętu ochronnego. Jak powiedział ambasador: – Chiny zmobilizowały do walki z epidemią miasta i wsie, wszyscy łącza się w budowie wielkiego muru zdrowia i życia.

Kosztowna walka

Na rozpoznanie genomu wirusa i przekazanie go światu Chiny potrzebowały niecałych dwóch tygodni od momentu wybuchu epidemii. Jednak nadal nie jest rozpoznane źródło zakażenia oraz sposobu zarażania. – Nadal nie znamy źródła zarażenia i sposobu, w jaki wirus przedostał się na człowieka. Jest bardzo prawdopodobne, że ten wirus pochodzi z rynku w Wuhan, gdzie sprzedaje się owoce morza – powiedział.

Dodał, że do tej pory na walkę z wirusem Chiny przeznaczyły 10 mld dolarów. Chiny podjęły zdecydowane i skoordynowane działania, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

– Wprowadziliśmy najbardziej restrykcyjne środki zapobiegawcze. Efektywna, zdyscyplinowana i racjonalna postawa Chin została przyjęta z uznaniem przez zagranicznych ekspertów medycznych – podkreślił ambasador.

W Polsce pod kontrolą

Obywatele chińscy, którzy przybyli do Polski, są zdrowi i nie rozprzestrzeniają wirusa.

– Zarejestrowaliśmy 20 chińskich obywateli, którzy ostatnio wrócili do Polski po wybuchu epidemii z Chin i nakazaliśmy im obserwację domową. Po dwutygodniowej obserwacji potwierdzili, że są zdrowi. Proszę się nie martwić o to, że rozprzestrzenią wirusa w Polsce – powiedział ambasador Liu Guangyuan.

Zapewnił równocześnie, że jest w stałym kontakcie z polskimi resortami zdrowia i spraw zagranicznych. Przypomniał, że w ambasadzie działa całodobowa infolinia, gdzie można pozyskać aktualne informacje na temat koronawirusa.

red
foto: Mirosław Gleb

Za:http://polskiemedia.org