Ankieta: Nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich 2020

Celem tej ankiety jest zebranie przez Helsińską Fundację Praw Człowieka przykładów nieprawidłowości związanych w wyborami Prezydenta RP w roku 2020, w szczególności niemożności oddania ważnego głosu.

Pytania uporządkowane są według kilku kategorii. W pierwszych trzech kategoriach zawarto stwierdzenia odnoszące się do nieprawidłowości związanych poszczególnymi sposobami/miejscami głosowania: 1. Głosowanie korespondencyjne (z subkategorią dotyczącą głosowania podczas pobytu na kwarantannie lub w izolacji); 2. Głosowania poza miejscem zamieszkania; 3. Głosowanie w miejscu zamieszkania. Pytania z grupy czwartej dotyczą obserwacji poczynionych w dniu wyborów, podczas głosowania w obwodowej komisji wyborczej.

Ankieta składa się głównie z pytań zamkniętych – należy zaznaczyć odpowiedź, która Was dotyczy. Na przykład, jeżeli przy głosowaniu korespondencyjnym pakiet wyborczy przyszedł zbyt późno przed I. turą, to zaznaczamy tylko okienko z pierwszą turą. Jeżeli taka sytuacja była też w drugiej turze, zaznaczamy oba okienka.

Pod każdą z wymienionych grup jest możliwość dopisania własnych uwag i informacji.

W związku z otrzymywanymi informacjami o nieprawidłowościach związanych z wyborami Prezydenta RP w roku 2020, zdecydowaliśmy się dokumentować takie sytuacje. W tym celu przygotowaliśmy ankietę, za pomocą której można zgłaszać przypadki niemożności oddania ważnego głosu i inne nieprawidłowości zaobserwowane w komisji wyborczejhttps://forms.gle/mUXuXFXdAKfn9oWK7

Dziś, w poniedziałek 13 lipca o godz. 18.00 zapraszamy na webinarium poświęcone protestom wyborczym, w którym nasi prawnicy – dr Marcin Szwed i mec. Marcin Wolny wyjaśnią procedury i odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania. https://www.facebook.com/events/948650995601552