Omikron: 99 procent osób, które zostały nim zarażone, miało jedynie niewielkie objawy

Rozkazano mi nazwać wariant Omikron „poważnym”

Angélique Coetzee, lekarz ogólny i prezes South African Medical Association, która jako pierwsza w RPA zauważyła wariant Omicron, wywiadzie dla austriackiego „Servus TV” powiedziała, że 99 procent osób, które zostały nim zarażone, miało jedynie niewielkie objawy. „To jest podobne do przeziębienia lub grypy”.

Zdradziła również, że grożono jej i kazano nie ujawniać, że nowy wariant powoduje jedynie niewielki dyskomfort. Kazali jej dostosować wypowiedź: „Europejscy naukowcy i politycy nie pozwolili mi powiedzieć ani słowa, że ​​ten nowy wariant powoduje bardzo łagodne objawy” – powiedziała Angelique Coetzee.

Natychmiast po jej oświadczeniu prezes holenderskiej agencji zdrowia pandemicznej (OMT) Jaap van Dissel odrzucił jej uwagi, że Omikron to burza w szklance wody, mówiąc, że jest „naprawdę za wcześnie”, aby powiedzieć. „Nadal nie wiesz, jakie nowe warianty pojawią się po Omikronie” – powiedział Van Dissel.

Nawet gdy Coetzee próbowała wyjaśnić, że po prostu postępowała zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi definiowania łagodnej choroby, politycy nadal naciskali na nią, by zmieniła swoje zdanie.

Na podstawie: ServusTv.com
Źródło: WiciPolskie.pl