Kanada: „Szczur” opuścił parlament: Premier Trudeau i jego rodzina zostali ewakuowani z Ottawy

„Konwój wolności” zablokował w piątek Ottawę, stolicę Kanady. Konwój, składający się głównie z kierowców ciężarówek, jest protestem przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa Covid-19. W sobotę protest ma się przenieść na teren wokół kanadyjskiego parlamentu.

Licząca 70 kilometrów kawalkada składająca się z tysięcy ciężarówek i samochodów osobowych przybyła do stolicy ze wschodu i zachodu Kanady.

Protest początkowo dotyczył, nałożonego na przekraczających granicę kanadyjsko-amerykańską kierowców ciężarówek, obowiązku przejścia szczepień przeciwko Covid-19 i innych obostrzeń związanych z epidemią.

Z czasem przerodził się w ogólnokrajowy protest przeciwko restrykcjom, do którego przyłączyły się inne grupy zawodowe, m.in. rolnicy. Zdaniem demonstrantów obostrzenia epidemiczne łamią prawa człowieka, w tym Kanadyjską Kartę Praw i Wolności.

Nieoczekiwanie masowy protest wywołał dyskusje wśród polityków różnych partii. Były przywódca Konserwatywnej Partii Kanady Andrew Scheer nazwał premiera Justina Trudeau „największym zagrożeniem dla wolności w Kanadzie”. Z kolei Pierre Poilievre, konserwatywny deputowany z regionu Ottawy określił obowiązek szczepień kierowców ciężarówek „wendetą szczepionkową”. Lider Kanadyjskiej Partii Ludowej Maxime Bernier opisał zaś kanadyjskie środki przeciwepidemiczne „faszystowskimi” i „autorytarnymi”.

Obecny lider opozycyjnych wobec rządzącej Partii Liberalnej Kanady konserwatystów, Erin O’Toole zapowiedział, że spotka się z protestującymi, ale odciął się zarazem od „ekstremistycznych elementów” łączonych z konwojem. Nigdy nie widziałem tego kraju aż tak podzielonego (…) konwój reprezentuje ludzi, którzy czują, że nie mają głosu w Ottawie – zaznaczył.

„Konwój wolności” poparli w internecie m.in. Donald Trump