Igrzyska wojny wygrały: Koronawirus w Polsce – Koniec z restrykcjami od 1 marca

Koronawirus w Polsce. Koniec z restrykcjami – od 1 marca znika większość covidowych obostrzeń.

W poniedziałek 28 lutego wchodzi w życie nowe rozporządzenie covidowe, zgodnie z którym od 1 marca znika większość obowiązujących w Polsce restrykcji wprowadzonych w związku z piątą falą koronawirusa. Zniesione zostają m.in. limity osób przebywających w sklepach, czy restauracjach i wracają imprezy w klubach i dyskotekach. Na razie zostaje z nami obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

Polski rząd w piątej fali postawił na szerokie testowanie, wprowadzenie limitów w miejscach użyteczności publicznej, przez miesiąc wprowadzono naukę zdalną w starszych klasach. Eksperci od początku bili na alarm wskazując, że to tylko namiastka możliwych działań, dzięki którym można ograniczyć liczbę ofiar koronawirusa w Polsce.

Rząd zapewnia, że teraz sytuacja jest na tyle korzystna, że od 1 marca mogą zniknąć niemal wszystkie covidowe ograniczenia.

– Widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej kilka dni temu.

2. Co się zmieni od 1 marca 2022 r.?

Zmiany w obostrzenia covidowych od 1 marca:

  • Zniesienie limitów osób w sklepach, galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez;
  • Zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia;
  • Koniec pracy zdalnej dla urzędników.

Niezmienne pozostają kwestie związane z izolacją, kwarantanną i maseczkami:

  • Izolacja osób zakażonych – trwająca siedem dni;
  • Kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej – trwa tyle, co izolacja osoby zakażonej;
  • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC) – trwająca siedem dni;
  • Maseczki w zamkniętych przestrzeniach.

Istnieje możliwość skrócenia kwarantanny współdomowników osoby zakażonej, o ile są w pełni zaszczepieni. Mogą oni wykonać test, jeżeli wynik będzie negatywny – będą automatycznie zwolnieni z kwarantanny.

ZA: wp.pl